Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak odczytać receptę okularową?

Napisała 

czwartek, 05 styczeń 2012 10:51

Tradycyjna recepta okularowa ma formę tabeli, w której w górnej części zapisane są moce okularów do dali (do chodzenia), a w dolnej części moce okularów do bliży (do czytania) – rysunek nr 1.

 

Rysunek nr 1  

Moce dla oka prawego są zapisane w rzędzie oznaczonym OP, a dla oka lewego w rzędzie OL.

W poszczególnych kolumnach recepty wpisuje się odpowiednio (rysunek nr 2):

  • Moce sferyczne – Wartość sferyczna wady refrakcji, wyrażona w dioptriach. W przypadku nadwzroczności sfera przyjmuje wartości dodatnie, a w krótkowzroczności ujemne. Sfera może również wynosić 0 (zero), co jest równoznaczne z wpisem „plan” lub pozostawieniem tego pola niewypełnionego. W przypadku wad sferycznych (bez cylindra) jest to jedyna składowa wady refrakcji.
  • Moce cylindryczne – Wartość cylindryczna wyrażona jest w dioptriach i może przyjmować zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne. Oprócz podania mocy cylindra, należy również podać jego kątowe położenia – tzw. oś cylindra. Oś cylindra może przyjmować wartości od 0 do 180 stopni. Cylindry korygują wadę wzroku zwaną astygmatyzmem. U pacjentów bez astygmatyzmu pola Cylinder i Oś pozostają puste.
  • Wartość pryzmatu – Moc pryzmatu (pryzmat) podawana jest najczęściej w dioptriach pryzmatycznych. Poza podaniem mocy pryzmatu należy podać położenie tzw. bazy pryzmatu. Baza pryzmatu może być określona kątowo (od 0 do 360 stopni) lub opisowo np. skroń (temp, out), nos (nasal, in), góra (up) , dół (down). Korekcja pryzmatyczna stosowania jest w przypadku zaburzeń widzenia obuocznego, np. w przypadku choroby zezowej.
  • Rozstaw źrenic (PD) – Jest to odległość pomiędzy środkami źrenic obu oczu, podawana w milimetrach. Rozstaw może być podany łącznie dla obu oczu np. PD 63 lub oddzielnie dla każdego oka np. PD 31/32 - pierwsza wartość (31) oznacza PD oka prawego, a druga (32) oka lewego. Osobny rozstaw dla każdego z oczu podawany jest najczęściej w przypadku asymetrii twarzy. Rozstaw w okularach do pracy z bliska jest zawsze mniejszy niż rozstaw do dali.

 

Rysunek nr 2

Niekiedy w miejscu mocy okularów do bliży jest wpisany tzw. dodatek mocy do bliży, czyli addycja (add). Addycja najczęściej przyjmuje wartości od +0,75 do +3,50 dioptrii. Wartość addycji określa o ile należy zwiększyć moce sferyczne do dali, aby uzyskać moce sferyczne do bliży. Moce cylindrów i osie oraz wartości pryzmatów w takim przypadku pozostają takie same jak do dali. Zatem zapis na recepcie z rysunku nr 3 jest równoważny z zapisem na rysunku 4.

 

Rysunek 3

Rysunek 4

Czytany 27862 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 luty 2013 09:59
Maria Molska

mgr Maria Molska
Optometrystka dyplomowana, Poznań.


Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizująca się w badaniu refrakcji, ze szczególnym uwzględnieniem widzenia obuocznego i doboru soczewek kontaktowych. Wykładowca Procedur Badania Refrakcji  i Kontaktologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Zaloguj się, by skomentować
Szukaj
Polecane salony i gabinety
Copyright © 2011-2015 zdrowewidzenie.pl
Projekt i realizacja weblite.pl